Poznaj Świat Maszyn Wirtualnych – VirtualBox od podstaw

Poznaj Świat Maszyn Wirtualnych – VirtualBox od podstaw

Czy wyobrażasz sobie kosić trawnik nożyczkami, a może zdarzyło Ci się kiedyś kroić chleb scyzorykiem? W obu przypadkach można uzyskać efekt końcowy jakim będą odpowiednio – skoszony trawnik oraz pokrojony chleb. Jednak, dlaczego nie uprościć sobie tego zadania używając kosiarki i noża? Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio dobrane narzędzie do wykonywanej pracy, to połowa sukcesu. W poniższym wpisie postaram się zaprezentować Ci świetny, moim zadaniem, sposób organizacji pracy jakim jest wykorzystanie maszyn wirtualnych, które możesz potem skroić na miarę potrzeb danego zagadnienia lub projektu. Jesteś gotowy?

Agenda
  1. Pobranie i instalacja Oracle VirtualBox
  2. Tworzenie maszyny wirtualnej
  3. Zmiana ilości rdzeni procesora
  4. Współdzielenie folderów
  5. Ustawienia karty sieciowej

 

Pobranie i instalacja Oracle VirtualBox

Istnieje wiele narzędzi, które umożliwiają wirtualizację, takich jak chociażby cała gama produktów VMware czy Virtual PC od Microsoftu. Mnie osobiście najbardziej do gurtu przypadł VirtualBox od Oracle, ponieważ jest łatwo dostępny, działa zarówno pod systemem Windows jak i Linux, a do tego jest niesłychanie prosty w konfiguracji.

Pobierz najnowszą wersję programu VirtualBox z oficjalnej strony projektu i zainstaluj go. Już na początku, warto zastanowić się, którego dysku użyjesz do składowania maszyn wirtualnych, a należy pamiętać, że nie będą one lekkie. Nierzadko będą osiągały naście albo i nawet dziesiątki GB w zależności od tego, co będzie w nich instalowane. Aby zmienić miejsce docelowe składowania maszyn należy wejść w menu Plik -> Globalne Ustawienia -> Ogólne -> Domyślny folder maszyn wirtualnych. W moim przypadku wskazałem na D:\VM, ponieważ tam aktualnie mam więcej wolnego miejsca.

 

Tworzenie maszyny wirtualnej z użyciem VirtualBox

VirtualBox posiada wspaniale opisany kreator tworzenia nowej maszyny wirtualnej, dlatego też nie będę zamieszczał zrzutów ekranu, a jedynie opiszę najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę podczas tworzenia nowej maszyny wirtualnej.

Przystąpmy zatem do utworzenia naszej pierwszej maszyny wirtualnej. W tym celu kliknij przycisk Nowa w lewym górnym rogu i poczekaj na wystartowanie kreatora. Na pierwszym ekranie wpisujemy nazwę naszej nowej maszyny, przyjmijmy Ubuntu18.04. Następnie wybieramy typ i wersję instalowanego systemu operacyjnego. W naszym przypadku będzie to Ubuntu 64-bit.

Kolejnym krokiem jest przydział pamięci RAM. To ile pamięci możesz przeznaczyć na maszynę wirtualną ściśle zależy od tego ile posiada jej twój komputer. Na Ubuntu Desktop optymalną wartością będzie ok 2GB. Na czyste Ubuntu Server wystarczy ok 1GB. Jeśli panujesz natomiast instalować dodatkowe oprogramowanie warto zastanowić się nad odpowiednio większą wartością. Decyzję tę możesz śmiało odłożyć na później, gdyż w każdej chwili możesz później zwiększyć lub zmniejszyć przydział pamięci dla maszyn.

Na kolejnym ekranie wybierz opcję Stwórz nowy dysk twardy, a następnie kliknij przycisk Utwórz, co spowoduje uruchomienie kreatora dysku twardego. Na pierwszym ekranie pozostaw domyślnie zaznaczony format VDI. Na kolejnym ekranie pozostaw opcję Dynamicznie Przydzielany, co spowoduje, że utworzony dysk twardy bezie alokował pamięć w zależności od potrzeb.

Na ostatnim ekranie masz możliwość zmiany miejsca docelowego tworzonego dysku twardego, oraz jego rozmiary. Z doświadczenia proponuję zwiększyć rozmiar dysku do 20-30GB, ponieważ 10GB na system operacyjny oraz kilka narzędzi deweloperskich to zdecydowanie za mało. Podobnie jak z przydzielaną pamięcią RAM, tu również masz możliwość zmiany rozmiaru dysku w przyszłości, jednak nie jest to takie proste jak we wspomnianym przypadku.

Po kwiknięciu przycisku Utwórz twoja nowa maszyna jest gotowa na to, aby zainstalować na niej wybrany system operacyjny. Warto w tym punkcie przytoczyć jeszcze kilka niesłychanie ważnych ustawień, których nie znajdziemy w kreatorze.

 

Zmiana ilości rdzeni procesora

Pierwszym z nich jest liczba rdzeni procesora. Proponuję zmienić ten parametr na przynajmniej 2 rdzenie. Takie ustawienie zauważalnie poprawi wydajność utworzonej maszyny.

 

Współdzielenie folderów

Kolejnym rozwiązaniem, które stosuję jest współdzielenie katalogu między gospodarzem a maszyną wirtualną. Taki katalog służy mi przede wszystkim do łatwej wymiany plików zarówno, jak już wspomniałem między maszyną a gospodarzem, jak również między samymi maszynami. W pierwszej kolejności należy przygotować pusty katalog na wspominany “schowek”. W moim przypadku będzie to D:\vm_share. Następnie wybierz udostępnij folder jak poniżej.

 

Ustawienia karty sieciowej

Na szczególne omówienie zasługuje temat wyboru trybu pracy karty sieciowej maszyny wirtualnej w VirtualBox. Mamy do wyboru szereg opcji, jednak  dwie z nich wydają się zaspokajać większość potrzeb i to na nich się skupimy.

Pierwszą z nich jest Mostkowana karta sieciowa. Ustawienie w tym trybie spowoduję, że nasza maszyna będzie należała do tej samej sieci co gospodarz. Przenosząc to na bardziej obrazowy język – jeśli twój komputer uzyskuje adres sieciowy z routera wi-fi, to maszyna wirtualna, będzie dla routera widziana jako inne urządzenie i w efekcie uzyska swój adres IP. Będzie również widoczna dla pozostałych urządzeń w Twojej sieci domowej.

Drugą omawianą opcją jest NAT. Ustawienie w tym trybie powoduje, że maszyna wirtualna (wraz z innymi maszynami z podobnym ustawieniem) zostanie podłączona do wirtualnej podsieci. Co to znaczy? W praktyce – maszyna będzie miała dostęp do internetu, oraz będzie widziała Twoją sieć domową, ale sama nie będzie widoczna z sieci domowej. Dla sieci domowej, będzie widoczny tyko Twój komputer jako brama tej podsieci.

 

To byłoby na tyle jeśli chodzi o ten wpis. Jeśli podoba Ci się konwencja i chciałbyś więcej takich wpisów, zostaw mi komentarz z tematem, który Cię interesuje a ja postaram się go przygotować. Tymczasem możesz mi pomóc dotrzeć do większej liczby odbiorców udostępniając ten wpis – Dziękuję.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments