Telefon z Android – W jaki sposób można wykonywać zdjęcia w formacie RAW

Telefon z Android – W jaki sposób można wykonywać zdjęcia w formacie RAW

Z poniższego poradnika dowiedz się co to jest RAW, dlaczego warto używać go w fotografii, oraz w jaki sposób skonfigurować Twój telefon by był w stanie zapisywać zdjęcia w formacie DNG(RAW).

1. Odrobina teorii

Jeśli wiesz już co to jest plik RAW i dlaczego warto go stosować zamiast zwykłych plików JPEG, to śmiało możesz przejść do sedna, czyli opisu jak skonfigurować telefon aby robił zdjęcia w formacie RAW (*.DNG).

1.1. Co to jest plik RAW i dlaczego warto ich używać nie tylko w profesjonalnej fotografii?

Jak sama nazwa wskazuje plik RAW, czyli surowy – jest to format plików, pozwalający na bezstratne zapisanie tego, co zarejestrowała matryca aparatu. Charakteryzuje go to, że dane są przetworzone tylko w minimalnym zakresie, oraz z reguły posiada większą rozpiętość tonalną niż pliki JPG czy PNG. Rozpiętość tonalna to najprościej mówiąc różnica pomiędzy najjaśniejszym a najciemniejszym punktem obrazu. Im większa tym więcej detali możemy zarejestrować, bez utraty szczegółów w światłach lub cieniach.

Zdjęcia z telefonu z reguły wyglądają bardzo ładnie, ale niestety – tylko na telefonach. Bardzo często, gdy oglądamy je potem na komputerze lub większym ekranie zauważamy, że coś jest nie tak. Twarz bywa nienaturalnie upiększona(rozmyta, wygładzona), zdjęcie jest zaszumione lub dziwnie rozmyte. Czasem po prostu chcemy dokonać drobnego retuszu np. usunąć zalegający na piasku śmieć z naszej ulubionej fotki z wakacji. W innym przypadku możemy chcieć nieco rozjaśnić zdjęcie, bo chociażby twarze są trochę za ciemne. Niestety zdjęcie w formacie JPG wykonywane przez telefon optymizowane jest po to, aby wyglądać ładnie na ekranie telefonu. Przy jakiejkolwiek probie obróbki okazuje się, że w cieniach lub w światłach w ogóle nie ma szczegółów a całe zdjęcie usiane jest różnego rodzaju artefaktami pochodzącymi z procesu kompresji.

Tu z pomocą przychodzi nam surowy zrzut danych z matrycy, czyli tzw RAW. Mając go możemy powtórzyć czynności i procesy jakie wykonuje oprogramowanie aparatu i uzyskać dokładnie takie samo zdjęcie. Możemy również dokonać całkowicie innej interpretacji zdjęcia mając pod ręką maksimum detali jakie było w stanie zarejestrować nasze urządzenie. Poniżej zamieściłem przykład tego samego zdjęcia w formacie RAW i JPG. Następnie podjąłem próbę wydobycia z niego szczegółów aby lepiej zobrazować na czym polega różnica. Po rozjaśnieniu zdjęcia JPG widać wyraźnie, jak dużo detali zostało bezpowrotnie utraconych.

2. W jaki sposób wykonać zdjęcia w RAW telefonem z Androidem?

W sklepie Play można znaleźć całkiem sporo aplikacji pozwalających na robienie zdjęć wraz z zapisem do formatu RAW. Osobiście polecam aplikację Open Camera. Poniżej zamieszam kroki, które należy wykonać aby skonfigurować program Open Camera do zapisu w formacie DNG.

2.1. Open Camera – Konfiguracja zapisu RAW(DNG) + JPEG/PNG

  1. Zainstaluj aplikację Open Camera na swój telefon lub tablet
  2. Uruchom aplikację i przejdź do Ustawień klikając zębatkę w górnym prawym rogu ekranu.
  3. Włącz opcję Use Camera 2 API
  4. Pozostając w Ustawianiach przejdź do Ustawienia Zdjęć
  5. W menu RAW wybierz opcję DNG(RAW) only

To wszystko. Od tej pory aplikacja Open Camera będzie zapisywać pliki DNG w lokalizacji /DCIM/OpenCamera.

2.2. Mam plik w formacie DNG i co teraz? Czyli jak obrabiać(wywoływać) pliki RAW

Tak jak wspomniałem wcześniej, pliki RAW zawierają o wiele więcej informacji niż pliki JPG. Są przechowywane w formie niemal nieprzetworzonej w związku z tym istnieje konieczność późniejszego wywoływania takiego zdjęcia. Mam tu na myśli jego obróbkę oraz konwersję do jednego ze standardowych formatów graficznych np. JPEG lub PNG.

Do obróbki plików DNG możesz wykorzystać np Adobe Lightroom lub darmowego darktable. Jeśli potrzebujesz wywoływać zdjęcia używając telefonu lub tabletu, to możesz znaleźć odpowiadającą Ci aplikację posiłkując się tym wpisem.

2.3. Nie chce mi się wywoływać każdego zdjęcia ale chcę mieć RAW na wszelki wypadek. Co mam zrobić?

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które nie chcą rezygnować z wygody jaką jest automatyczne wywoływanie zdjęć do formatu JPG, ale z drugiej strony chcesz w każdej chwili móc skorzystać z zalet formatu RAW, to możesz po prostu używać trybu RAW + JPG. Dzięki temu na Twoim urządzeniu powstaną dwa pliki. Aby włączyć to ustawienie:

  • Przejdź do Ustawień programu Open Camera
  • Przejdź do Ustawienia Zdjęć
  • W menu RAW wybierz JPEG and DNG(RAW)

Od tej pory aplikacja Open Camera będzie zapisywać zarówno pliki DNG jak i JPG w lokalizacji /DCIM/OpenCamera.

Na zakończenie mam jeszcze jedną prośbę.

Jeśli pomogłem Ci rozwiązać problem, to udostępnij proszę ten post. Dzięki temu będę miał okazję trafić do szerszej grupy odbiorców. Dziękuję

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
1 Komentarz
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
JaNóż
JaNóż
7 months ago

W wiekszosci telefonów nie trzeba instalować dodaktowych apek wystarczy zmienic tryb aparatu na reczny i w ustawieniach aparatu pojawia sie opcja zapisu w .raw