Windows 10 – Jak oczyścić C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository i zwolnić sporo miejsca na dysku C

Windows 10 – Jak oczyścić C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository i zwolnić sporo miejsca na dysku C

Znacie to? Mija rok albo dwa od ostatniej reinstalacji Windows. Jak bumerang, wraca problem brakującego miejsca na partycji systemowej. Tym razem postanowiłem sprawdzić co jest tego przyczyną. To co znalazłem wywołało u mnie lekki szok i niedowierzanie. W dzisiejszym wpisie zebrałem w całość akcje, które należy wykonać, aby usunąć z systemu nieużywane sterowniki NVIDIA i odzyskać miejsce na dysku C. W moim przypadku było to aż 17GB!

Nie wiem dlaczego, ale NVIDIA jakby za nic miała przestrzeń dyskową na komputerach użytkowników i wciąż nie naprawiła problemu z odkładaniem starych instalatorów sterowników w jednym z folderów systemu operacyjnego Windows. Czy to normalne, aby po dwóch latach użytkowania sterowniki zajmowały kilkanaście GB? Przecież obecne dyski SSD – mimo że tańsze – wciąż kosztują dużo. Nie wierzę również w to, że NVIDIA nie jest świadoma tego problemu.

Usuwanie tymczasowych folderów z instalatorami sterowników

Najmniej ryzykowna rzeczą, którą wystarczy zrobić aby zwolnić nieco miejsca na dysku C jest usuniecie plików z poniższych folderów. W niektórych przypadkach, pozwoli to odzyskać nawet 1GB przestrzeni dyskowej. Akcję tę można wykonać normalnie z poziomu Eksploratora Plików systemu Windows lub uruchamiając poniższe polecenia w konsoli.

rd /s /q "C:\NVidia"
rd /s /q "C:\Program Files\NVIDIA Corporation\Installer2"

Kasowanie sterowników z folderu C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository

W moim przypadku folder ten zajmował ponad 17GB?! Niestety nie można tak po prostu usunąć jego zawartości ponieważ znajdują się w nim pliki sterowników używane przez Windows.

Pierwsze, co należy spróbować, to uruchomić instalator sterowników NVIDIA i w opcjach instalacji niestandardowej wybrać opcję “Wykonaj czystą instalację”. Instalator powinien usunąć nadmiarowe sterowniki z repozytorium Windows.

Jeśli ta metoda zawiedzie, to można w tym celu użyć narzędzia pnputil. Poniżej znajduje się wynik wywołania komendy pnputil /e, która listuje zainstalowane sterowniki.

Published name :      oem21.inf
Driver package provider :  Microsoft
Class :           Drukarki
Driver date and version :  06/21/2006 10.0.18362.1
Signer name :        Microsoft Windows

Published name :      oem9.inf
Driver package provider :  Oracle Corporation
Class :           Karty sieciowe
Driver date and version :  01/25/2019 6.0.4.0
Signer name :        Oracle Corporation

Published name :      oem18.inf
Driver package provider :  Western Digital Technologies
Class :           WD Drive Management devices
Driver date and version :  11/30/2017 1.2.0.0
Signer name :        Microsoft Windows Hardware Compatibility Publisher

Patrząc na nazwy można zauważyć, że wszystkie mają konwencję oem<numer>.inf. Aby usunąć konkretny sterownik, należy z uwapnieniami administratora wywołać wywołać komendę pnputils /d oem<numer>.inf. Jeśli sterownik jest w użyciu lub nazwa jest niepoprawna, to sterownik nie zostanie usunięty. Poniżej przykład próby usunięcia sterownika drukarki.

pnputil /d OEM21.INF

All in one – gotowy skrypt do uruchomienia

Możemy zatem wykorzystać ten fakt i napisać pętlę próbującą usunąć wszystkie nieużywane sterowniki w zakresie od 1 do 500. Poniższy skrypt uruchomiony z uprawnieniami administratora wykona wszystkie opisane w artykule akcje.

W dowolnej lokalizacji utwórz plik cleanup_drivers.cmd z poniższą zawartością:

@echo off
rd /s /q "C:\NVidia"
rd /s /q "C:\Program Files\NVIDIA Corporation\Installer2"

for /L %%I in (1,1,500) do (
 echo Trying delete driver: OEM%%I.INF
 pnputil /d OEM%%I.INF
)

Następnie uruchom go z uprawnieniami administratora. Uwaga! Skrypt może usunać również inne nieużywane w danym momencie sterowiniki(np. do rzadko podlacznej drukarki lub innego urządzenia). Jeśłi chcesz mieć pewnosć, że usuwasz tylko sterowniki karty graficznej, to proponuję wykonać pnputil /E a następnie pojedynczo kasować sterowniki za pomocą polecenia pnputil /D. Poniższego skryptu używasz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Na zakończenie mam jeszcze jedną prośbę.

Jeśli pomogłem Ci rozwiązać problem, to udostępnij proszę ten post. Dzięki temu będę miał okazję trafić do szerszej grupy odbiorców. Dziękuję

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
4 komentarzy
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rufelieux
Rufelieux
1 year ago

ja pomogę rozwiązać problem w sposób łatwiejszy i mniej ryzykowny:

instalacja sterowników windows – wybierz “instalacja niestandardowa”, zaznacz “wykonaj czystą instalację”

Lol
Lol
1 year ago

Problem taki że mam amd

Mone
Mone
1 year ago

Wystarczy zainstalować odkurzacz lub inny program do usuwania zbędnych plików, sam wyszukuje kopie aktualizacji raportów inne śmieci i nie trzeba się martwić o to że przypadkowo skasujesz potrzebne pliki, ponadto warto też zainstalować revouninstaler który podczas deinstalacji programu czy gry wyszukuje i usuwa wszystkie niepotrzebne pliki, przy Metro Exodus było to ponad 400MB śmieci których normalna deinstalacji nie usuwala

Jacek
Jacek
1 year ago

Polecam program DDU. Działa na AMD, Nvidię i Intela. Usuwa dokładnie. Używam go od 2 lat i jest ok.