Windows 10 – Jak zwolnić miejsce na dysku C

Windows 10 – Jak zwolnić miejsce na dysku C

Windows ma tendencję do zaśmiecani dysku twardego przeróżnymi plikami. Dziś przejeździmy przez szereg prostych,a przede wszystkim, skutecznych kroków, które pozwolą na oczyszczenie partycji systemowej ze zbędnych plików. Zaczniemy od najprostszych czynności, które warto ponawiać co jakiś czas, poprzez te średnio zaawansowane, aż do usuwanie starych instalacji sterowników, które w przypadku niektórych dostawców, takich jak NVidia mogą ważyć grube gigabajty. W moim przypadku nazbierało się ich aż 17GB!

Preferujesz wersję wideo? Obejrzyj poradnik na YouTube:

1. Opróżnij zawartość kosza

Na początek zacznijmy od rzeczy najprostszej – czyli sprawdzenie zawartości kosza. Usuwanie plików w systemie Windows nie powoduje od razu ich usunięcia. Najczęściej są one przenoszone początkowo do kosza, tak aby w razie pomyłki móc przywrócić usunięte pliki. Co jakiś czas warto zatem zobaczyć co takiego nagromadziło się w naszym koszu i w razie potrzeby opróżnić jego zawartość. W tym celu przejdź na pulpit, kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę kosza aby przejrzeć lub usunąć zawartość kosza.

2. Oczyszczanie dysku

Kolejnym zabiegiem, który możemy wykonywać rzadziej, jest użycie wbudowanego w system Windows programu do oczyszczania komputera ze zbędnych plików. Dzięki niemu nie tylko usuniemy zawartość kosza ale również takie elementy systemu operacyjnego jak pliki tymczasowe, pobrane aktualizacje, punkty przywracania systemu, czy zawartość katalogu pobrane. Aby uruchomić oczyszczanie dysku otwórz Mój Komputer. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na wybranym dysku, przejdź do właściwości i kliknij “Oczyszczanie dysku”. Możesz to również zrobić bezpośrednio z menu start wpisując “Oczyszczanie Dysku”.

Aby uzyskać dostęp do opcji zaawansowanych możemy kliknąć opcję “Oczyść pliki Systemowe”. Pamiętaj jednak aby w tym przypadku usuwać pliki świadomie, ponieważ w możesz w ten sposób usunąć folder Pobrane lub np. skasować pliki przywracania systemu i w razie awarii nie będzie możliwa automatyczna naprawa systemu operacyjnego.

3. Odinstaluj zbędne programy

Od czasu do czasu warto przejrzeć listę zainstalowanych programów. Być może znajdzie się wśród nich zapomniany “skarb”, który pozwoli zwolnić trochę cennego miejsca na dysku. W tym celu wystarczy otworzyć Menu Start i zacząć wpisywać “Dodaj usuń programy”. Po otwarciu aplikacji warto posortować wyniki po wielkości programu aby rozpocząć od rozpatrywania tych programów, których usunięcie przyniesie nam najwięcej wolnego miejsca.

4.Wyszukwianie zbędnych plików za pomocą narzędzi typu WinDirStat

Jeśli powyższe metody zawiodą, pora na to aby przeczesać dysk twardy w poszukiwaniu zbędnych plików. Zadanie to zdecydowanie ułatwiają programy takie jak WinDirStat pozwalające zwizualizować co znajduje się na naszym dysku. W przypadku tego programu mamy możliwość zaznaczania elementów na wygenerowanej grafice, co pozwala na ich zlokalizowanie. Na poniższym przykładzie zaznaczyłem jeden z większych plików dawno nieużywanej maszyny wirtualnej. Dopiero użycie WinDirStat przypomniało mi o jego istnieniu. Dziki temu mogę np. zarchiwizować maszynę na zewnętrznym dysku zwalniając przy tym miejsce z dysku komputera.

5. Usuwanie nieużywanych sterowników

Wizualizacja WinDirStat me jeszcze jedną wspaniałą zaletę. Dzięki niej możemy zauważyć, że na naszym dysku są grupy folderów o podobnej do siebie strukturze. Np. Prostokąt składając się z podobnych do siebie mniejszych zielono-szarych prostokątów. Jednym z tak znalezionych katalogów był folder C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository zawierający pliki instalacyjne sterowników Windows. Okazało się, że zawierał on ponad 17GB niepotrzebnych sterowników karty NVidia. W poniższym artykule opisałem jak można je bezpiecznie usunąć.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments